Historia

Hotel Polonia wybudowany został w 1890 roku, w czasie kiedy Toruń należał do zaboru Pruskiego. Nazywał się wtedy Thorner Hof. Pierwszym właścicielem był Zygmunt Wojdak. W okresie okupacji niemieckiej nazwa hotelu nie zmieniła się. Po wojnie kiedy władzę obieli komuniści w kwietniu 1946 roku Hotel Polonia został skrupulatnie zbadany i opisany.

Oto kilka zdań z przeprowadzonej lustracji: "W wyniku przeprowadzone lustracji Hotelu Polonia dokonanej 11.04.1946 roku stwierdzono że: Hotel posiada 36 pokoi jedno- i dwułóżkowych, wyposażenie pokoi w oświetlenie elektryczne, umeblowanie, bieliznę, umywalnię z bieżącą wodą jest dostatecznie. Hotel posiada centralne ogrzewanie. Łazienka znajdowała się na każdym piętrze. Śniadalnia dla gości hotelowych znajduje się na parterze w lokalu restauracyjnym, który prowadzi właściciel osobiście. Ustępy i toalety z umywalnią znajdują się na każdym piętrze z tym jeden dla kobiet. Pod względem sanitarnym, stan czystości w pokojach gościnnych i służby hotelowej, w kuchni i restauracji hotelowej uznano za zadowalający."

Protokół ten sporządzono dnia 11.04.1946 r.

W skład komisji wchodzili:
przedstawiciel Wydziału Aprowizacji i Handlu
przedstawiciel Wydziału Inspekcji Budowlanej
przedstawiciel Wydziału Zdrowia

W późniejszych latach Hotel został gruntownie przebudowany i odrestaurowany. Dzisiaj Hotel Polonia świadczy usługi hotelowe o najwyższym standardzie. Wspaniałą lokalizacja na toruńskiej Starówce wspływa dodatkowo na atrakcyjność oferty hotelu.